TPS561300EVM
TPS561300 evaluation module
TPS561300EVM
Jetzt bestellen
Überblick
The TPS561300 evaluation module (EVM) is a simple, easy-to-use, 1A synchronous step-down converter in a SOT236 package. The TPS561300EVM is a fully assembled and tested circuit for evaluating the TPS561300 step-down converter. The TPS561300EVM operates from 5V to 30V input, 24V nominal, and provides a 5V output at 1A. The EVM also includes alternating current (AC) signal injection terminals for feedback loop measurements.
Merkmale
  • 4.5V to 30V input voltage range
  • Adjustable output voltage
  • 1A continuous output current capability