LMR16006YEVM
LMR16006YEVM 6V~60V 입력, 600mA에서 5.0V 출력 스텝다운 컨버터
LMR16006YEVM
지금 주문하기
개요
The LMR16006YEVM is a fully assembled and tested circuit for evaluating the LMR16006Y Step-Down Converter. The LMR16006YEVM operates from 6V to 60V input (12V nominal) and provides a 5.0V output at 600mA. The board also has a jumper connector to enable or disable the converter operation.
특징
  • Input range: 6V to 60V
  • Output: 5.0V
  • Maximum load current: 600mA
  • Switching frequency: 2.1MHz
  • Board size: 49x52mm
DC/DC 컨버터
LMR16006 저 Iq를 지원하는 SIMPLE SWITCHER® 4V~60V, 600mA 스텝다운 레귤레이터 LMR16006Y-Q1 차량용 등급 SIMPLE SWITCHER® 40V(65V 과도), 0.6A 벅 레귤레이터(28μA IQ)
다운로드 스크립트와 함께 비디오 보기 비디오
주문 및 개발 시작
평가 보드
LMR16006YEVM — LMR16006YEVM 6V to 60V input, 5.0V output at 600mA Step-Down Converter
지원되는 제품 및 하드웨어
재고 있음
제한:
TI.com에 재고 없음