BQ24707A
1-4 cell Li-ion battery charge controller with independent comparator and advanced circuit prot.
BQ24707A
- SMBus Host-Controlled NMOS-NMOS
Synchronous Buck Converter With Programmable
615 kHz, 750 kHz, and 885 kHz Switching
Frequency - Real-Time System Control on ILIM Pin to Limit
Charge Current - Enhanced Safety Features for Overvoltage
Protection, Overcurrent Protection, Battery,
Inductor, and MOSFET Short-Circuit Protection - Programmable Input Current, Charge Voltage,
Charge Current Limits- ±0.5% Charge Voltage Accuracy up to 19.2 V
- ±3% Charge Current Accuracy up to 8.128 A
- ±3% Input Current Accuracy up to 8.064 A
- ±2% 20× Adapter Current or Charge Current
Output Accuracy
- Programmable Adapter Detection and Indicator
- Independent Comparator With Internal Reference
- Integrated Soft-Start
- Integrated Loop Compensation
- AC Adapter Operating Range 5 V to 24 V
- 15-µA Off-State Battery Discharge Current
- 20-pin 3.5 mm × 3.5 mm QFN Package
- bq24707: ACOK Delay Default 1.3 s
- bq24707A: ACOK Delay Default 1.2 ms
- APPLICATIONS
- Portable Notebook Computers, UMPCs, Ultra-Thin
Notebooks, and Netbooks - Personal Digital Assistants
- Handheld Terminals
- Industrial and Medical Equipment
- Portable Equipment
All other trademarks are the property of their respective owners
The bq24707 and bq24707A devices are high-efficiency, synchronous battery chargers, offering low component count for space-constrained, multi-chemistry battery charging applications.
The IC charges one-, two-, three-, or four-series Li+ cells, and is available in a 20-pin, 3.5 × 3.5 mm QFN package.