LMZ12001EVAL
Simple Switcher®-Leistungsmodul, 20 Vin, 1 A – Evaluierungsplatine
LMZ12001EVAL
Jetzt bestellen
Überblick
Merkmale
  • Integrated shielded inductor (inside module)
  • VIN = 4.5V to 20V
  • Precision enable UVLO - 4.5V
  • 1.8V output (output voltage is adjustable by changing 1 or 2 resistors)
  • Operates at full load up to 80°C ambient at 12V input
  • Efficiency
    • Up to 92% (LMZ14203/LMZ12003)
  • Thermal performance
    • θJA = 20°C/W
    • θJC = 1.9°C/W
  • Uses 0805 passives on front side for easy modification of values to match requirements
  • 1.705 in. x 3.03 in. (5.8 cm x 5.8 cm) 4-layer 1oz copper PCB
Stromversorgungsmodule (integrierter Induktor)
LMZ12001 SIMPLE SWITCHER®-DC/DC-Stromversorgungsmodul (4,5 V bis 20 V, 1 A)
Herunterladen Video mit Transkript ansehen Video
Bestellen Sie und beginnen Sie mit der Entwicklung
Evaluierungsplatine
LMZ12001EVAL/NOPB — Simple Switcher® Power Module 20Vin, 1A Eval Board
Unterstützte Produkte und Hardware
Vorrätig
Grenze:
Nicht vorrätig auf TI.com
Nicht verfügbar auf TI.com