Texas Instruments India Science and Technology Quiz

 

Winners

2015 National Winners (12th Edition)
Place City School Team members
FIRST New Delhi Delhi Public School, R. K. Puram.
Sector XII, R. K. Puram,
Kabir Goyel
Sagnik Anupam
SECOND Bangalore Presidency School Bangalore South, 80/2, Bilekahalli,
near Anugraha Layout
Goransh Jain
Abhinav Hampiholi
THIRD Chennai Padma Seshadri Bala Bhavan Senior
Secondary School, Nungambakkam
Keshav Narayan R.
A. Bala Aditya
2015 National Winners (11th Edition)
Place City School Team members
FIRST CHENNAI Maharishi Vidya Mandir Chetpet G Pranav Hari & S Pranav Kamesh
SECOND DELHI DPS Noida Aayush Patni & Parth Dhar
THIRD KOLKATA The Heritage School Gaurav Parikh & Rounak Chawla
2013 National Winners (10th Edition)
Place City School Team members
FIRST BANGALORE Sri Kumaran’s CBSE Bhargav Cavale & Abhishek Krishna
SECOND KOLKATA Don Bosco School, Park Circus Soham Chowdhury & Nikhil A Nair 
THIRD DELHI Amity International School, Saket Rahul Chowdhary & Soumya Sharma 
2011 National Winners (9th Edition)
Place City School Team members
FIRST KOLKATA Nalanda Talent School, VIZAG V S P Abhishek & R Sri Krishna
SECOND CHENNAI Sri Sankara Sr Sec School, Adyar Shreyas Gopalakrishnan & Roshan Dattatri
THIRD BANGALORE Sri Vidya Mandir High School Padmanabha P Simha & Adith Kumar Urs
2010 National Winners (8th Edition)
Place City School Team members
FIRST BANGALORE Sri Kumaran Public School - ICSE Atihith K and Subham Nandy
SECOND PUNE Little Flower High School, Abids, Hyderabad Syed Murtuza Hashmi & Sai Shashank Reddy
THIRD DELHI Delhi Public School, Noida Yashvardhan Singh & Sarthak Wahal
2009 National Winners (7th Edition)
Place City School Team members
FIRST BANGALORE Sri Kumaran Public School - ICSE Atihith K and Subham Nandy
SECOND CHENNAI PSBB Sr Secondary School, Nungambakkam Varun Rajagopal and Harish Krishna
THIRD DELHI Delhi Public School, Ghaziabad Aditya Makkar and Aman Jakhar
2008 National Winners (6th Edition)
Place City School Team members
FIRST CHENNAI Padma Seshadri BBSSS, Nungambakam Harish Krishna V and Varun Rajagopal
SECOND DELHI Delhi Public School, RK Puram Aditya Grover and Vishesh Kumar
THIRD KOLKATA Don Bosco, Park Circus Arkaprabha Chakraborty and Pushan Banerjee
2007 National Winners (5th Edition)
Place City School Team members
FIRST CHENNAI Vidya Mandir, Mylapore Jayadev Bhaskaran and Aaslesh Y.
SECOND BANGALORE Sri Kumaran CBSE Pavan S. Bharadwaj and Mayank M. Kowshik
THIRD DELHI Bluebells School International, Kailash Preet Angad Singh and Abhijit Nambiar
2006 National Winners (4th Edition)
Place City School Team members
FIRST BANGALORE NPS-Indiranagar Sriharsha V Bhat & Mayukh Samantha
SECOND CHENNAI SRDF Vivekananda Vidhalaya V Sreevatsan & V Prashant
THIRD DELHI DPS-RK Puram G Sidharth & Shubham Prakhar
2005 National Winners (3rd Edition)
Place City School Team members
FIRST BANGALORE Sri Kumaran's CBSE School Pavan Bharadwaj and Mayank Koushik
SECOND BANGALORE Frank Anthony Public School Janam Thakkar and Suraj Nair
THIRD BANGALORE Sri Kumaran's SSLC School Srisha Haridas and Raghunandan Prasad
2004 National Winners (2nd Edition)
Place City School Team members
FIRST BANGALORE Delhi Public School Achintya Prahlad and Aditya Goel.
2003 National Winners (1st Edition)
Place City School Team members
FIRST BANGALORE NPS-Indiranagar Anirban Dattagupta and Mukund Kaimal