TPS40051 不建議用於新設計
此產品將繼續向現有客戶提供。新設計應考量替代產品。
open-in-new 比較替代產品
功能與所比較的裝置相似
LM25145 現行 具廣泛工作週期範圍的 6V 至 42V 同步降壓 DC-DC 控制器 This alternative device offers higher efficiency and smaller solution size with frequency synchronization and increased power capability.
產品詳細資料
HTSSOP (PWP) 16 32 mm² 5 x 6.4
  • Operating Input Voltage 8 V to 40 V
  • Input Voltage Feed-Forward Compensation
  • < 1 % Internal 0.7-V Reference
  • Programmable Fixed-Frequency Up to 1 MHz Voltage Mode Controller
  • Internal Gate Drive Outputs for High-Side and Synchronous N-Channel MOSFETs
  • 16-Pin PowerPAD™ Package (Package (JC = 2°C/W)
  • Thermal Shutdown
  • Externally Synchronizable
  • Programmable High-Side Current Limit
  • Programmable Closed-Loop Soft-Start
  • TPS40050 Source Only
  • TPS40051 Source/Sink
  • TPS40053 Source/Sink With VOUT Prebias
  • APPLICATIONS
    • Power Modules
    • Networking/Telecom
    • Industial
    • Servers
PowerPAD™ is trademark of Texas Instruments.
  • Thermal Shutdown
  • Externally Synchronizable
  • TPS40050 Source Only
  • TPS40051 Source/Sink
  • APPLICATIONS
    • Power Modules
    • Networking/Telecom
    • Industial
    • Servers
The TPS4005x is a family of high-voltage, wide input (8 V to 40 V), synchronous, step-down converters. The TPS4005x family offers design flexibility with a variety of user programmable functions, including soft-start, UVLO, operating frequency, voltage feed-forward, high-side current limit, and loop compensation.