LMZ12003
활성
최대 입력 전압 20V를 지원하는 3A SIMPLE SWITCHER® 전원 모듈
이 제품의 최신 버전이 있습니다
open-in-new 대안 비교
비교 대상 장치와 유사한 기능
TPSM82903 활성 3V~17V, 3A 고효율, 저 IQ, 동기 벅 컨버터 모듈, 통합 인덕터 포함 Higher efficiency with lower IQ, light-load efficiency, power good, and tracking in a smaller package.
제품 상세 정보
TO-PMOD (NDW) 7 139.9032 mm² 10.16 x 13.77
  • Integrated Shielded Inductor
  • Simple PCB Layout
  • Flexible Start-up Sequencing Using External Soft-
    start Capacitor and Precision Enable
  • Protection Against Inrush Currents and Faults
    such as Input UVLO and Output Short Circuit
  • Junction Temperature Range –40°C to 125°C
  • Single Exposed Pad and Standard Pinout for Easy
    Mounting and Manufacturing
  • Fast Transient Response for FPGAs and ASICs
  • Low Output Voltage Ripple
  • Pin-to-Pin Compatible With Devices:
    • LMZ14203/2/1 (42-V Maximum 3 A, 2 A, 1 A)
    • LMZ12003/2/1 (20-V Maximum 3 A, 2 A, 1 A)
  • Fully WEBENCH® Power Designer Enabled
  • Electrical Specifications
    • 18-W Maximum Total Power Output
    • Up to 3-A Output Current
    • Input Voltage Range 4.5 V to 20 V
    • Output Voltage Range 0.8 V to 6 V
    • Efficiency up to 92%
  • Performance Benefits
    • Operates at High Ambient Temperature With
      No Thermal Derating
    • High Efficiency Reduces System Heat
      Generation
    • Low Radiated Emissions (EMI) Tested to
      EN55022 Class B Standard
    • Passes 10-V/m Radiated Immunity EMI Test
      Standard EN61000 4-3
  • Integrated Shielded Inductor
  • Simple PCB Layout
    Mounting and Manufacturing
  • Low Output Voltage Ripple
  • Electrical Specifications
    • Up to 3-A Output Current
    • Efficiency up to 92%
  • Performance Benefits
      No Thermal Derating
      Generation
      EN55022 Class B Standard
      Standard EN61000 4-3
The LMZ12003 can accept an input voltage rail between 4.5 V and 20 V and can deliver an adjustable and highly accurate output voltage as low as 0.8 V. The LMZ12003 only requires three external resistors and four external capacitors to complete the power solution. The LMZ12003 is a reliable and robust design with the following protection features: thermal shutdown, input undervoltage lockout, output overvoltage protection, short circuit protection, output current limit, and this device allows start-up into a prebiased output. A single resistor adjusts the switching frequency up to 1 MHz.