TPS40055
現行
用作源極/汲極的寬輸入 (8V-40V) 最高頻率 1MHz 的同步降壓控制器
現在提供此產品的更新版本
open-in-new 比較替代產品
功能相同,但引腳輸出與所比較的裝置不同
產品詳細資料
HTSSOP (PWP) 16 32 mm² 5 x 6.4
  • New products available
    • LM5145 75-V synchronous buck controller with wide input voltage and duty cycle ranges
    • LM5146 100-V synchronous buck DC/DC controller with wide duty-cycle range
  • Operating input voltage 8 V to 40 V
  • Input voltage feedforward compensation
  • < 1% internal 0.7-V reference
  • Programmable fixed-frequency up to 1-MHz voltage mode controller
  • Internal gate-drive outputs for high-side and synchronous N-channel MOSFETs
  • 16-pin PowerPAD™ package (RθJC = 2°C/W)
  • Thermal shutdown
  • Externally synchronizable
  • Programmable high-side sense short-circuit protection
  • Programmable closed-loop soft start
  • TPS40054 source only
  • TPS40055 source and sink
  • TPS40057 source and sink with VO prebias
  • New products available