  • Improved Replacement for SN75LVDS84 and NSC's DS90CF363A 3-V Device
  • Available in Q-Temp Automotive
    High Reliability Automotive Applications
    Configuration Control / Print Support
    Qualification to Automotive Standards
FlatLink is a trademark of Texas Instruments.
  • 21:3 Data Channel Compression at up to 196 Million Bytes per Second Throughput
  • Suited for SVGA, XGA, or SXGA Data Transmission From Controller to Display With Very Low EMI
  • Operates From a Single 3.3-V Supply and 89 mW (Typ)
  • Packaged in Thin Shrink Small-Outline Package (TSSOP) With 20 Mil Terminal Pitch
  • Consumes Less Than 0.54 mW When Disabled
  • Wide Phase-Lock Input Frequency Range: 31 MHz to 75 MHz