DS15BR401
ACTIVO
Búfer/repetidor LVDS de 4 canales con énfasis previo
Detalles del producto
TQFP (PFB) 48 81 mm² 9 x 9 WQFN (RTV) 32 25 mm² 5 x 5
  • DC to 2 Gbps Low Jitter, High Noise Immunity, Low Power Operation
  • 6 dB of Pre-emphasis Drives Lossy Backplanes and Cables
  • LVDS/CML/LVPECL Compatible Input, LVDS Output
  • On-chip 100 Ω output termination, optional 100 Ω Input Termination
  • 15 kV ESD Protection on LVDS Inputs and Outputs
  • Single 3.3V Supply
  • Industrial -40 to +85°C Temperature Range
  • Space Saving WQFN-32 or TQFP-48 Packages
All trademarks are the property of their respective owners.
  • Single 3.3V Supply
The DS15BR400/DS15BR401 are four channel LVDS buffer/repeaters capable of data rates of up to 2 Gbps. High speed data paths and flow-through pinout minimize internal device jitter and simplify board layout, while pre-emphasis overcomes ISI jitter effects from lossy backplanes and cables. The differential inputs interface to LVDS, and Bus LVDS signals such as those on TI's 10-, 16-, and 18- bit Bus LVDS SerDes, as well as CML and LVPECL. The differential inputs and outputs of the DS15BR400 are internally terminated with 100Ω resistors to improve performance and minimize board space. The DS15BR401 does not have input termination resistors. The repeater function is especially useful for boosting signals for longer distance transmission over lossy cables and backplanes.
The DS15BR400/DS15BR401 are powered from a single 3.3V supply and consume 578 mW (typ). They operate over the full -40°C to +85°C industrial temperature range and are available in space saving WQFN-32 and TQFP-48 packages.