TPS4HC120-Q1
활성
저전력 모드를 지원하는 오토모티브, 4채널 120mΩ 스마트 고압측 스위치
제품 상세 정보
Number of channels 4 Rating Automotive Operating voltage (max) (V) 28 Operating voltage (min) (V) 3 Ron (typ) (mΩ) 120 Imax (A) 2.5 Current limit (max) (A) 5 Current limit (min) (A) 0.25 Current limit type Adjustable FET Internal Features Current sense/monitor, Digital output, Thermal shutdown, Under voltage lock out Current sense accuracy ±3% @ 1A Operating temperature range (°C) -40 to 125 Function Adjustable current limit, Automotive load dump compatibility, Current monitoring, Inductive load compatibility, Inrush current control, Short circuit protection, Thermal shutdown
HVSSOP (DGQ) 28 34.79 mm² 7.1 x 4.9
  • Quad-channel 120mΩ automotive smart high-side switch with full diagnostics
    • Open-drain status output
    • Current sense analog output
  • Wide operating voltage: 3V to 28V
  • Low power mode (LPM) with automatic entry and exit
    • IQ,LPM < 20µA/ch with all 4 channels on and in LPM mode
  • Ultra-low sleep current, < 1µA at 25°C
  • Selectable current limit, 0.25A to 5A
  • Protection
    • Overload and short-circuit protection
    • Thermal shutdown and swing with self recovery
    • Inductive load negative voltage clamp
    • Loss-of-GND, loss-of-battery, and reverse battery protection
  • Diagnostics
    • Global fault report for fast interrupt
    • Overcurrent and short-to-ground detection
    • Open-load and short-to-battery detection
  • Automotive qualified
    • AEC-Q100 qualified for automotive applications:
      • Temperature: –40°C to 125°C, TA
    • Electrical transient disturbance immunity certification of ISO7637-2 and ISO16750-2
  • Package: 28-pin thermally-enhanced HVSSOP
    • Open-drain status output
    • Current sense analog output
  • Protection
  • Diagnostics
  • Automotive qualified
The device integrates protection features such as thermal shutdown, output clamp, and current limit. These features improve system robustness during fault events such as short circuit. The TPS4HC120-Q1 implements a selectable current limiting circuit that improves the reliability of the system by reducing inrush current when driving large capacitive loads and minimizing overload current. The device offers 10 selectable current limit settings (0.25A to 5A) based on the external resistor used on the ILIM pin. The device also provides an accurate load current sense that allows for improved load diagnostics such as overload and open-load detection, which enables better predictive maintenance.
The TPS4HC120-Q1 is available in a 28-pin, 7.1mm × 4.9mm HVSSOP leaded package with 0.5mm pin pitch minimizing the PCB footprint.
다운로드 스크립트와 함께 비디오 보기 비디오
기술 자료
star =TI에서 선정한 이 제품의 인기 문서
검색된 결과가 없습니다. 검색어를 지우고 다시 시도하세요.
3개 모두 보기
상위 문서 유형 직함 형식 옵션 날짜
* Data sheet TPS4HC120-Q1 120mΩ, 2A, Quad-Channel Automotive Smart High-Side Switch datasheet (Rev. B) PDF | HTML 2025/07/16