TIDA-00550
Dual Channel-to-Channel Isolated Universal Analog Input Module for PLC Reference Design
TIDA-00550
Design files
Overview
Features
  • Voltage measurement up to ±12 V
  • Current measurement up to ±55 mA
  • Thermocouple and 2-wire, 3-wire and 4-wire RTD support
  • 4-20-mA loop power supply
  • Accuracy: <0.002% (25°C); <0.05% (-35°C to 85°C)
  • IEC61000-4-5 class II (±1 kV at 42 Ohm)