TPS482H85-Q1
ACTIVO
Interruptor automotriz de lado alto inteligente de canal doble y de 48 V, 85-mΩ
Detalles del producto
Number of channels 2 Rating Automotive Operating voltage (max) (V) 58 Operating voltage (min) (V) 6 Ron (typ) (mΩ) 85 Imax (A) 2.2 Current limit (max) (A) 10.5 Current limit (min) (A) 0.8 Current limit type Adjustable FET Internal Features Adjustable current limit, Automotive load dump, Current sense output, Fault reporting, Inductive load, Inrush current control, Short circuit protection, Thermal shutdown, Under voltage lock out TI functional safety category Functional Safety-Capable Current limit accuracy +/- 15% @ 0.5A Operating temperature range (°C) -40 to 125 Function Adjustable current limit, Automotive load dump compatibility, Current monitoring, Inductive load compatibility, Inrush current control, Short circuit protection, Thermal shutdown
VQFN-HR (CHU) 12 10.5 mm² 3 x 3.5
  • Qualified for automotive applications
  • AEC-Q100 qualified with the following results:
    • Device temperature grade 1: –40°C to 125°C ambient operating temperature range
  • Functional safety capable
  • Dual-channel 85mΩ smart high-side switch with full diagnostics
  • Wide operating voltage: 6V to 58V
  • Ultra-low standby current, < 2µA per channel
  • High-accuracy current sense: < ±10% for > 50mA
  • Selectable current limit levels with external resistor
  • Protection features:
    • Short-to-GND protection by current limit
    • Absolute and relative thermal shutdown
    • Inductive Load negative voltage clamp with optimized slew rate
    • Loss-of-ground, loss-of-battery, and reverse battery protection
  • Diagnostics features:
    • Overcurrent and short-to-ground detection
    • Open-load and short-to-battery detection
    • Accurate current sense
  • 3.5mm × 3mm small form factor 12-pin QFN package
  • Functional safety capable
  • Protection features:
  • Diagnostics features:
    • Accurate current sense