DAC39RF20
16-bit, 2-channel, 44GSPS 20GHz analog bandwidth RF-sampling digital-to-analog converter
DAC39RF20
- 16-bit Multi-Nyquist DAC core
- DAC sample rate:
- NRZ, RF Modes: 22GSPS
- DES2xL, DES2xH modes: 44GSPS
- Maximum input data rate:
- 12-bit, Dual channel: 21GSPS/ch
- 16-bit, Dual channel: 15.75GSPS/ch
- 16-bit, Single channel: 22GSPS
- -3dB Output Bandwidth: 22GHz
- Performance at fOUT = 8.9GHz, DES2XL, IOUT=40mA
- Noise floor (small signal, DEM/Dither off): –162dBFS/Hz
- SFDR (-0.1dBFS): –64dBc
- IMD3 (-7dBFS each tone) : –67dBc
- Additive phase noise, 10kHz offset: -133dBc/Hz
- Optional PLL/VCO for DAC clock generation
- Four integrated digital up-converters (DUC)
- Interpolation: 1x, 4x, 6x, 8x to 256x
- Complex baseband DUC for I/Q output
- Complex to real upconversion for direct RF sampling
- 64-bit frequency resolution NCOs
- Phase continuous, synchronous and reset options with frequency hopping
- Programmable FIR equalizer at DUC input or DAC input
- Direct digital synthesis (DDS) functions
- Four piecewise linear waveform generators
- 16 Prestored waveforms
- 256 Total vectors
- Automatic or synchronous external triggers
- Frequency, amplitude, phase interface streaming
- JESD204C Interface
- 16 Lanes at up to 32.5Gbps
- Class C-S, subclass-1 compatible
- Automatic clock and SYSREF calibration and tracking
The DAC39RF20 is a single and dual channel digital-to-analog converter (DAC) with 16-bit resolution. With an external full rate clock, the devices support 22GSPS with single edge sampling modes (NRZ and RF) and 44GSPS in dual edge sampling modes (DES2XL, DES2XH). When using the internal PLL/VCO, the devices support 17GSPS with single edge sampling modes (NRZ and RF) and 34GSPS in dual edge sampling modes (DES2XL, DES2XH). The devices can be used as noninterpolating or interpolating DACs for either direct RF sampling or complex baseband signal generation. The maximum input data rate for two channels is 21GSPS (12-bit resolution) or 15.75GSPS (16-bit resolution). The maximum rate for one channel is 22GSPS (16-bit resolution). The device can generate signals greater than 10GHz bandwidth at frequencies exceeding 20GHz, enabling direct sampling through Ku band.