TPS548B22
現行
具有差分遠端感測功能的 1.5-V 至 18-V、25-A 同步 SWIFT™ 降壓轉換器
現在提供此產品的更新版本
open-in-new 比較替代產品
功能與所比較的裝置相似
產品詳細資料
LQFN-CLIP (RVF) 40 35 mm² 7 x 5
  • Conversion Input Voltage Range (PVIN): 1.5 V to 18 V
  • Input Bias Voltage (VDD) Range: 4.5 V to 22 V
  • Output Voltage Range: 0.6 V to 5.5 V
  • Integrated, 4.1-mΩ and 1.9-mΩ Power MOSFETs With 25-A Continuous Output Current
  • Voltage Reference 0.6 V to 1.2 V in 50-mV Steps Using VSEL Pin
  • ±0.5%, 0.9-VREF Tolerance Range: –40°C to +125°C Junction Temperature
  • True Differential Remote Sense Amplifier
  • Adaptive On-Time Control With 4 Selectable Frequency Settings: 425 kHz, 650 kHz, 875 kHz and 1.05 MHz
  • Temperature Compensated and with Programmable Positive and Negative Current Limit and OC Clamp
  • Choice of Hiccup or Latch-Off OVP or UVP
  • VDD UVLO External Adjustment by Precision EN Hysteresis
  • Prebias Start-up Support
  • Eco-Mode and FCCM Selectable
  • Full Suite of Fault Protection and PGOOD
  • 7 mm × 5 mm × 1.5 mm, 40-Pin, Stack Clipped LQFN-CLIP Package
  • Prebias Start-up Support
  • Eco-Mode and FCCM Selectable
This device features full differential sense, TI integrated FETs with a high-side on-resistance of 4.1 mΩ and a low-side on-resistance of 1.9 mΩ. The device also features accurate 0.5%, 0.9-V reference with an ambient temperature range between –40°C and +125°C. Competitive features include: very low external component count, accurate load regulation and line regulation, output voltage setpoint accuracy, auto-skip or FCCM mode operation, and internal soft-start control.
The TPS548B22 device is available in 7 mm × 5 mm, 40-pin, LQFN-CLIP (RVF) package (RoHs exempt).
下載 觀看有字幕稿的影片 影片
您可能會感興趣的類似產品
open-in-new 比較替代產品
引腳對引腳且具備與所比較裝置相同的功能
技術文件
star =TI 所選的此產品重要文件
找不到結果。請清除您的搜尋條件,然後再試一次。
檢視所有 10
重要文件 類型 標題 格式選項 日期
Selection guide Buck Converter Quick Reference Guide (Rev. B) 2021年 4月 8日
White paper Power solution options for data center applications (Rev. A) 2020年 2月 27日
Application brief Using DC/DC Controllers to Improve Bitcoin Miner Designs 2018年 3月 15日
Technical article Comparing Bode plots in D-CAP3™ control mode PDF | HTML 2017年 5月 24日
設計與開發
如需其他條款或必要資源,請按一下下方的任何標題以檢視詳細頁面 (如有)。
開發板
TPS548B22EVM-847 — TPS548B22 DCAP3 高效能 25A 單路同步降壓轉換器評估模組
TPS548B22EVM-PWR784 評估模組 (EVM) 使用 TPS548B22。TPS548B22 是具整合 MOSFET 的 D-CAP3™ 模式、25A 同步降壓轉換器。其可由 12V 輸入匯流排在最高 25A 電流下提供 1.0V 固定輸出。